Dachy płaskie – zalety i wady

1Dachy płaskie jeszcze kilkanaście lat temu kojarzone były z czasami PRL-u i mało efektownymi rozwiązaniami. Wielu inwestorów zdecydowało się właśnie na taki typ dachu z powodu niskich kosztów montażu oraz możliwości szybkiego wykonania.  Aktualnie dachy płaskie są uznawane za najmodniejsze i funkcjonalne wyjście.

Dachy płaskie naprzemiennie nazywane są stropodachami, nazwa wynika ze sposobu wykorzystania dachu płaskiego, który w tym przypadku jest nie tylko dachem, ale również stropem dla ostatniej kondygnacji. Sama nazwa ,,dach płaski” może być nieco myląca, ponieważ spadek połaci w tym przypadku nie może wynosić mniej niż 3°, dzięki zachowaniu kąta nachylenia woda opadowa oraz zalegający śnieg mogą swobodnie być usuwane z dachu.

Rodzaje dachów płaskich

Dach płaski wentylowany

Dach płaski wentylowany odznacza się szczeliną wentylacyjną, która umieszczona jest pomiędzy elementem nośnym, a pokryciem dachu. Specjalne wloty wentylacyjne umożliwiają odpowiednią mikrowentylację i zapobiegają zawilgoceniu. Wielu dekarzy montujących dachy płaskie wentylowane dodatkowo zabezpiecza wloty siatką, która chroni pokrycie dachowe przed wlatywaniem ptaków i owadów.

Dach wentylowany przygotowuje się według następujących kroków. Po pierwsze na stropie opiera się konstrukcję nośną pokrycia, zazwyczaj wykonywana jest ona z drewnianych wiązarów, kratownic i kształtowników metalowych. Następnie tworzy się warstwę spadkową przy użyciu materiałów drewnopochodnych(sklejka, płyty OSB). W kolejnym etapie wykonuje się warstwę dociepleniową ze styropianu lub wełny mineralnej oraz paroizolację.

Dach płaski niewentylowany

Dach płaski niewentylowany nie ma pustej przestrzeni pomiędzy stropem, a pokryciem dachowym. Występuje w postaci płyty nośnej żelbetonowej i wyróżnia się ścisłym przyleganiem do siebie wszystkich warstw. Podczas montażu dachu niewentylowanego kąt nachylenia uzyskuje się za pomocą wylania na paroizolację warstwy z betonu lub ułożeniu płyty żelbetowej na podsypce. Jeśli chodzi o ocieplenie to inwestorzy mogą skorzystać z wełny mineralnej w postaci płyt, styropianu lub twardych płyt z pianki poliuretanowej. Dach płaski niewentylowany jest prostszy do wykonania, jednak wiąże się z większą możliwością  zbierania się pary wodnej. W celu ograniczenia awarii dekarze wykonują niewielkie kanaliki powietrzne w warstwie podkładowej, które przebiegają zgodnie ze spadkiem stropodachu.

Dach płaski niewentylowany odwrócony

Tego typu dach odznacza się odwróconym układem warstw, który ma zastosowanie w budowie dachu zielonego lub tarasu użytkowego. Pozwala dowolnie zaaranżować dach, zasadzić drzewka, przygotować miejsce do wypoczynku i rekreacji. W tym celu układana jest izolacja przeciwwodna składająca się z dwóch warstw papy termozgrzewalnej oraz izolacja termiczna odporna na zawilgocenie. Następnie kładziona jest geowłóknina oraz warstwa drenująca najczęściej z podsypki żwirowej, powłoka filtrująca i podłoże do uprawy roślin. Dodatkowo nad i pod ociepleniem montuje się system odwadniający, który zabiera nadmiar wody opadowej.

Zalety dachów płaskich

Dach płaski to przede wszystkim gwarancja modnego i ponadczasowego stylu. Wyróżnia się prostotą, a jednocześnie zaskakuje oryginalnością. Oprócz cennych zalet estetycznych dach płaski to również niezwykle praktyczne rozwiązanie. Przede wszystkim nie groźne mu są  wichury. Dachówka lub blachodachówka położona na dachu płaskim jest bardzo ciężka do zerwania, a także wyjątkowo odporna na parcie wiatru.

Profesjonalnie wykonany dach płaski pozwala w dużej mierze zniwelować straty ciepła i zapewnia mieszkańcom ochronę przed hałasem dobiegającym z zewnątrz (dachy zielone pozwalają osiągnąć wysoką dźwiękochłonność i ograniczają przenikanie hałasu nawet o 50 dB).

Kolejną zaletą dachów płaskich jest mniejsza ilości materiałów potrzebnych na wykonanie pokrycia dachowego. Według ekspertów dach płaski może być nawet o 30% tańszy w porównaniu do dachu spadzistego (w zależności od wybranego materiału). Oprócz tego dachy płaskie pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń pomieszczeń. Brak skosów ułatwia swobodną aranżację i pozwala w pełni urządzić ostatnią kondygnację obiektu.

Aktualnie wiele osób przeznacza dach płaski na stworzenie miejsca do wypoczynku (taras, ogród). Takie rozwiązanie głównie wybierają inwestorzy dysponujący wąskimi działkami. Odważni gospodarze decydują się również na montaż basenów lub oczek wodnych na szczytach swoich domów.

Wady dachów płaskich

Dach płaski ma również nieliczne wady, które sprawiają, że niektórzy inwestorzy wolą pozostać przy spadzistych rozwiązaniach. Główną wadą jest konieczność odśnieżania. Gromadzenie się opadów śnieżnych i ich topnienie znacząco wpływa na zwiększenie ciężaru dachu, dlatego też śnieg powinien być systematycznie usuwany.

Decyzja o dachu płaskim wiąże się również z brakiem posiadania poddasza – dla niektórych właścicieli ta cecha jest wadą, zaś dla innych zaletą. Ogranicza również możliwość skorzystania z wielu pokryć dachowych. Ponadto dachy płaskie muszą być układane ostrożnie i najlepiej przez profesjonalistów, nawet najmniejsze błędy przy montażu mogą w przyszłości skutkować rozszczelnieniem dachu.

Dodaj komentarz