Jaką ramkę na zdjęcia wybrać?

Ramki na zdjęcia nie tylko chronią fotografię przed zniszczeniem, ale również stanowią ciekawą i estetyczną ozdobę wnętrza. Jaką ramkę wybrać? I czym się kierować przy jej zakupie?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ramki na zdjęcia?

Ramki na zdjęcia są dostępne w wielu różnych rozmiarach oraz grubościach, a do tego wykonane z różnorodnych materiałów.  Dlatego przed ich zakupem warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii

Kluczowy jest dobór odpowiedniego rozmiaru, który należy dopasować do rozmiaru fotografii. Upewnij się, że ramka, którą wybierasz, jest odpowiedniego rozmiaru dla Twojego zdjęcia.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest materiał. Ramka może być wykonana z drewna, metalu, szkła, plastiku i wielu innych. każdy materiał ma swoje unikalne cechy oraz efekty wizualne.

Przy wyborze ramki zwróć uwagę również na charakter zdjęcia. Czarno-białe fotografie najlepiej prezentują się w minimalistycznych ramkach w kolorze białym lub czarnym. Ciekawie będą wyglądać również w betonowej oprawie. Pamiętaj, aby kolorystyka ani wzór nie przysłoniły samego zdjęcia, ponieważ to ono jest głównym bohaterem. Kolorowe zdjęcia, na których dużo się dzieje, warto oprawić w jednokolorowe i proste ramki na zdjęcia, aby to fotografia przykuwała uwagę. Z kolei stonowane zdjęcia możesz włożyć do nieco bogatszej ramki, dopasowując do aranżacji wnętrza.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar ramki do zdjęć?

Jeżeli zależy Ci na tym, aby fotografia dobrze się prezentowała, to musisz wybrać ramkę, która nie tylko jest designerska, ale przede wszystkim odpowiednio dopasowana do zdjęcia. Nie może być ani zbyt mała, aby nie ucięła tego, co znajduje się na fotografii, ani zbyt duża. Format ramy jest równy formatowi obrazu. Przykładowo, jeśli zdjęcie ma format 30 x 40 cm, to kupujesz ramę o wymiarach 30 x 40 cm.

Jedyny wyjątek stanowi oprawa z zastosowaniem passe-partout. W tym przypadku ważny jest wymiar zewnętrzny passe-partout, a nie wielkość fotografii. Do formatu zdjęcia musisz doliczyć szerokość krawędzi wkładki, jaka ma wychodzić poza krawędź fotografii. Przykładowo, jeżeli fotografia ma wymiar 30 x 40 cm a passe-partout ma być 5 cm większe od zdjęcia, to wymiary zewnętrzne passe-partout zarówno po poziomej jak i pionowej stronie muszą być 10 cm większe niż wymiary fotografii. Oznacza to, że w takiej sytuacji zdjęcie o wymiarach 30 x 40 cm umieścisz w ramie w formacie 40 x 40 cm.

Jak dobrać ramkę na zdjęcia do wnętrza?

Podstawową kwestią doboru ramki do zdjęć jest rozmiar fotografii. Jednak nie bez znaczenia jest jej styl. Fotografie są nie tylko sentymentalną pamiątką, ale również stanowią element dekoracyjny salonu, sypialni czy innego pomieszczenia. Z tego względu warto zadbać, aby ramka była dopasowana do aranżacji wnętrza. W nowoczesnych i minimalistycznych pomieszczeniach najlepiej umieścić proste ramki ewentualnie w geometryczne wzory. Z kolei w stylu glamour doskonale sprawdzą się modele zdobione np. kryształkami, które podkreślą luksusowy charakter aranżacji. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością bogatych zdobień.

Dodaj komentarz