Oświetlenie łazienkowe: najważniejsze aspekty

Odpowiednie oświetlenie łazienkowe to jednak z najważniejszych kwestii podczas jej projektowania, ponieważ już na tym etapie należy bardzo dobrze zastanowić się nad tym, w jakich miejscach rozmieścić oświetlenie i jak powinno ono wyglądać. Na co jednak należy zwrócić uwagę podczas wyboru oświetlenia łazienkowego? Jakie źródła światła niezbędne są w łazience i w jakich miejscach należy je umieścić?

Oświetlenie łazienkowe: źródła światła

W przypadku oświetlenia łazienkowego niezwykle ważne jest to, aby miało ono źródło światła ogólnego, które równomiernie pomoże oświetlić całą łazienkę, jednak nie należy również zapominać o oświetleniu lustra i umywalki, co jest niezwykle ważne z punktu widzenia każdej kobiety. Jeśli chodzi o ogólne oświetlenie łazienki, to świetnym pomysłem może być zawieszenie w centralnym miejscu pomieszczenia oprawy oświetleniowej, która powinna być przymocowana bezpośrednio do sufitu. Jeśli w łazience znajduje się dosyć duże lustro, to warto zdecydować się np. na oprawy osłaniające źródła światła lub specjalne spoty halogenowe, dzięki czemu lampa nie będzie odbijała się w lustrze, umożliwiając tym samym poprawne wykonanie makijażu. Zamiast stosować jedną i oślepiającą lampę można zdecydować się np. na kilka nieco słabszych źródeł światła, czyli na rozwiązanie, które stosowane jest obecnie w wielu łazienkach.

Oświetlenie lustra w łazience

Bardzo ważnym elementem każdej łazienki jest oczywiście lustro, ponieważ pomaga ono wykonać codzienną higienę, a także umożliwia wykonanie precyzyjnego makijażu. Aby jednak wszystkie te czynności można było przeprowadzić bezproblemowo, niezwykle ważna jest dobra widoczność, dlatego też warto zdecydować się na dedykowane oświetlenie lustra łazienkowego. Zwykła lampa niestety do tego się nie nadaje, ponieważ w łazience panuje bardzo wysoki poziom zawilgocenia. Z tego też względu należy wybrać oprawę, dzięki której woda nie dostanie do wnętrza lampy, gdyż jest to związane z bezpośrednim niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia. Świetnym pomysłem na oświetlenie lustra może być jednakowo zamontowanie specjalnego oświetlenia nad lustrem, jednak wiele osób decyduje się również na lampki znajdujące się po obu stronach lustra. Bardzo ważną kwestią związaną z oświetleniem lustra jest odpowiedni dobór żarówek, a zdecydowana większość specjalistów uważa, iż w łazience powinno stosować się chłodne oświetlenie, gdyż tworzy ono kontrast, pozwalając tym samym dużo lepiej dostrzegać wszystkie szczegóły.

Oświetlenie łazienkowe: strefa kąpieli

Jak zostało wspomniane powyżej, w przypadku oświetlenia lustra warto postawić na chłodne oświetlenie, jednak w przypadku strefy kąpielowej wygląda to zupełnie inaczej. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone oświetlenie łazienkowe nad wanną to kolejny bardzo ważny aspekt, na który należy zwrócić uwagę. W przypadku oświetlania strefy kąpielowej warto postawić na światło o ciepłej barwie, gdyż sprzyja ono odprężeniu, co jest niezwykle ważne po ciężkim dniu spędzonym w pracy. Decydując się jednak na montaż takiego oświetlenia, należy zadbać o to, aby źródła światła nad wanną nie były widoczne, gdyż dzięki temu nie oślepią one kąpiącej się osoby. Co jednak powinno sprawdzić się najlepiej? W takim przypadku idealne rozwiązanie stanowią listwy lub punkty z diodami LED, gdyż nie wymagają one żadnej oprawy, a największą ich zaletą jest to, iż można je bez problemu ukryć w elementach architektonicznych.

Kiedy warto pomyśleć o oświetleniu łazienkowym?

O oświetleniu łazienkowym warto pomyśleć już na etapie projektowania domu, gdyż dzięki temu można zaoszczędzić sporą sumę środków pieniężnych bez konieczności przerabiania czegokolwiek. Inaczej nieco wygląda sytuacja w przypadku zakupu gotowego mieszkania lub domu, gdyż zmiana oświetlenia łazienkowego według własnych upodobań może niestety sprawić wiele problemów. Dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu łazienki można w bardzo prosty sposób wprowadzić do niej przyjemny klimat, czy też idealnie zaakcentować kolor i fakturę płytek.

Dodaj komentarz