Okna są jednym z najważniejszych elementów domu. Oprócz dostarczania do wnętrza naturalnego światła słonecznego i zapewniania pięknych widoków, dbają też o utrzymanie ciepła i brak wilgoci w pomieszczeniach. Jest to niezwykle istotne pod względem kosztów za energię czy możliwość pojawienia się wykwitów grzybów na ścianach. Jak zatem wykonać szczelny montaż okien?
Jak poprawnie wymienić okna?
Przede wszystkim należy zadbać o dobre przygotowanie materiałów i miejsca pracy. Warto zaopatrzyć się w produkty izolacyjne najwyższej jakości oraz grunt, gips i inne rzeczy potrzebne do obróbki otworu okiennego.
Przygotowanie ścian jest bardzo ważnym etapem prac. Należy zadbać o to, by wszelkie powierzchnie były gładkie. Trzeba pozbyć się dziur, zarysowań czy odłamów tynku, by finalnie produkty izolacyjne dobrze dolegały i spełniały swoją rolę. Ważne jest też to, by przygotowane ściany były odtłuszczone i czyste (odkurzone lub przetarte w celu usunięcia kurzu i pyłu). W następnym etapie można zająć się już wstawianiem okna i ich izolacją.
Na czym polega szczelny montaż okien?
Obecnie bardzo popularną metodą uszczelniania okien jest wykorzystanie różnych produktów izolacyjnych. W przeszłości osoby dokonujące wymian korzystały głównie z pianki montażowej. Przez długie lata zdawała egzamin, jednak nie jest to najlepszy wybór, biorąc pod uwagę dostępne obecnie możliwości. Pod wpływem promieni UV pianka może kruszyć się i tracić swoje właściwości. Naraża to domowników na utratę ciepła, wyższe koszty energii czy wilgoć.
Dlatego coraz częściej stawia się na montaż ciepły, czyli połączenie pianki i taśmy tekstylnej bądź folii płynnych. Dzięki elastycznej funkcji taśmy, szczelina między węgarkiem a ościeżnicą jest dokładnie wypełniona. Uniemożliwia to pojawienie się przewiewów. Dodatkową zaletą taśm jest ich dostępność, różne rodzaje szerokości i długości.
Dlaczego warto zastosować szczelny montaż okien?
Przede wszystkim dla oszczędności i bezpieczeństwa. Brak szczelności to przede wszystkim utrata ciepła, ale wilgoć może przeistoczyć się w pojawienie się wykwitów pleśni i grzybów na ścianie. Jest to niezwykle niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie dla alergików. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach, w których pojawia się grzyb, może wywołać szereg dolegliwości – od kataru i bólu głowy, aż po problemy z nerkami. Należy zadbać o to, by cała konstrukcja domu była bezpieczna. Szczelny montaż okien należy więc to tych etapów pracy, które warto dokładnie przypilnować.
Jeśli w planach jest budowa nowego domu lub po prostu wymiana okien w starym budownictwie, to nie warto skupiać się tylko i wyłącznie na rodzaju materiałów, z którego wykonane są okna (w obecnych czasach jakość dostępnych okien jest na bardzo wysokim poziomie nawet przy podstawowych modelach). Produkty do izolacji są dostosowane do różnego rodzaju podłoża, co pozwala zaaplikować je niemal wszędzie. Połączenie tych dwóch elementów da gwarancję odporności okien na warunki atmosferyczne i utrzymanie komfortu przebywania w domu.