Zyskaj więcej światła w swoim domu – wybierz odpowiedni rodzaj okien dachowych dla siebie

Okna dachowe to świetny sposób na uzyskanie większej ilości światła na poddaszu. Dają dużo więcej światła niż okna tradycyjne i wyglądają efektowniej. Mając duże poddasze okna dachowe to najlepsze rozwiązanie, które umożliwi swobodne i komfortowe przygotowanie pomieszczenia oraz  umożliwi w nim zamieszkanie.

Wiele osób mieszkających w domach jednorodzinnych pozostawia nie urządzone poddasze, na którym przetrzymuje na co dzień nie potrzebne rzeczy np. zimowe ubrania w czasie lata, narzędzia, sztuczne choinki i inne. Jeżeli taki wybór nas satysfakcjonuje i nie planujemy mieszkać na poddaszu to okna dachowe nie są tutaj konieczne i można zastąpić je tradycyjnymi.

Zdarzają się również osoby, którym rodzina nagle się powiększa i zaczynają rozmyślać nad urządzeniem poddasza do celów mieszkalnych. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest już na etapie budowy domu i dachu przewidzieć montaż okien dachowych. Okna dachowe dają dużo więcej światła, niż klasyczne okna i potrafią stworzyć tajemniczy nastrój. Obecnie na rynku znaleźć można wiele rodzajów okien dachowych, warto jednak pamiętać, aby przemyśleć swoją decyzje i wybrać najlepszy wariant.

Podstawowe rodzaje okien dachowych

Na polskim rynku można znaleźć wiele rodzajów okien dachowych pochodzących od różnych producentów. Pojedyncze egzemplarze różnią się zazwyczaj sposobem otwierania oraz parametrami technicznymi. To najczęściej występujący na rynku okien dachowych zaliczamy:

  •       okna uchylne
  •       okna obrotowe
  •       okna wysokoosiowe
  •       okna rozwieralne

Wybór okien dachowych zależy głównie od potrzeb oraz możliwości finansowych inwestorów. Należy go dokładnie przemyśleć, aby w przyszłości nie żałować swojej decyzji.

Okna uchylne

To rodzaj okien dachowych, w których oś otwierania znajduje się w górnej krawędzi. Tego typu okna umożliwiają uchylenie, lecz nie pozwalają na całkowite otwarcie okna dachowego. Nie są najlepszym rozwiązaniem i  zazwyczaj są wykorzystywane, jako dodatkowe okna do innych występujący okien na poddaszu lub przez osoby, które mają zamieszkałe poddasze.

Okna obrotowe

Okna obrotowe posiadają oś otwarcia w połowie swojej wysokości. Otwierane są za pomocą specjalnego uchwytu na umieszczonego na górze lub dole skrzydła. Umożliwiają całkowity obrót szyby w każdą stronę i dzięki temu szyba zewnętrzna jest prosta do umycia.

Okna wysokoosiowe

Okna dachowe wysokoosiowe posiadają oś umieszczoną na 3/4 wysokości skrzydła. W odróżnieniu od okna obrotowego pod otwarciu zawsze widoczne są z zewnątrz. Posiadają  wbudowane siłowniki, które unoszą okno ponad dach. Podczas wykonywania obrotu skrzydło nie wchodzi do wnętrza pomieszczenia.

Okna rozwieralne                                             

To okna dachowe inaczej nazywane włazami dachowymi. Dostępne są na rynku w dwóch rodzajach – prawe i lewe. Otwieranie okien rozwieralnych możliwe jest za pomocą zawiasów zamontowanych na bocznej krawędzi ramy. Okna rozwieralne pozwalają na swobodne wyjście na dach i często pomagają przy jego konserwacji lub remoncie. Posiadają dodatkowe siłowniki, które sprawiają, że otwieranie skrzydła jest łatwe oraz zabezpieczają przed zatrzaśnięciem.

Dodaj komentarz