Dobór oświetlenia domowego

Oświetlenie do domu zmieni jego wnętrze

Oświetlenie do domu to jedna z podstawowych kwestii, o której należy pomyśleć urządzają swoje mieszkanie. Oświetlenie spełnia istotne funkcje: zapewnia komfort przy wykonywaniu niemal wszystkich czynności domowych, a co za tym idzie sprawia, że domownikom mieszka się przyjemnie i komfortowo. Oświetlenie jest więc praktycznym elementem każdego domu. Ale czy ta cecha jest jedyną, która należy przypisać oświetleniu? Absolutnie nie. Oświetlenie potrafi także zbudować konkretny nastrój we wnętrzu pomieszczenia. Dobierając konkretny kształt lampy lub żarówki, właściwe natężenie światła jak i jego barwę, jesteśmy w stanie diametralnie odmienić charakter danego pomieszczenia. Decydując się na montaż oświetlenia w przydomowym ogrodzie, dajemy sobie szansę na przeżywanie wielu wspaniałych, nastrojowych wieczorów.  Zatem zanim zlecisz montaż instalacji oświetleniowej dobrze przeanalizuj jaki typ oświetlenia jest właściwy dla twojego pomieszczenia.

Jakie oświetlenie wybrać?

Odpowiedź na tak postawione pytanie uzależniona jest od tego jaką powierzchnią dysponujesz. Inne oświetlenie sprawdzi się w dużych pomieszczeniach, a inne w niewielkich mieszkaniach. Jeśli posiadasz małe mieszkanie albo zależy ci na oświetleniu niewielkiego pomieszczenia, najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w oświetlenie zamontowane w ścianach, podwieszonych sufitach lub zabudowie mebli. Taki rodzaj oświetlenia pozwoli zaoszczędzić Ci cenną przestrzeń wnętrza, a dodatkowo stworzy ciekawy wizualnie efekt.

Planując oświetlenie pokoju dziennego, warto postawić na górne oświetlenie, które pozwoli równomiernie oświetlić całe pomieszczenie oraz uniknąć efektu zakamarków tonących w mroku. Jeśli lubisz tradycję, postaw na podwieszany przy suficie żyrandol o niebanalnym kształcie, który pomoże wydobyć z pomieszczenia charakter. Jeśli jednak tradycja Cię nudzi, rozwiązaniem mogą być lampy halogenowe zamontowane w kilku miejscach sufitu, które również pozwolą na równomierne oświetlenie wnętrza. Rodzajów górnego oświetlenia jest wiele a korzyści z jego posiadania są znaczne, nie rezygnuj więc z takiego sposobu oświetlenia domu.

Nie zapominaj jednak o świetle miejscowym, który pozwoli dobrze oświetlić konkretny fragment przestrzeni, którą ma charakter czysto użytkowy. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się

Rusz głową

Dobierając rodzaj oświetlenia odpowiedz sobie przede wszystkim na pytania:

Nie warto inwestować w oświetlenie miejscowe dla pomieszczenia, które nie będzie pełniło funkcji użytkowych. Podobnie, nierozsądnie będzie montować duże stojące lampy w pomieszczeniu, które ma niewielką powierzchnię.

Dodaj komentarz