Profesjonalne stoły spawalnicze są potrzebnym akcesorium w każdym warsztacie. Ułatwiają pracę, wpływając na jej szybsze tempo. Jakie powinny być stoły spawalnicze? Poznaj cechy, które decydują o ich funkcjonalności i bezpieczeństwie.
Stoły spawalnicze a szybka i komfortowa praca w warsztacie
Zastanawiasz się, czy stoły spawalnicze muszą być profesjonalne? Do warsztatu najlepiej wybrać te o dobrej jakości. W pracy spawacza liczy się precyzja, ale także pewnego rodzaju powtarzalność. Wysokiej klasy stoły spawalnicze gwarantują jedno i drugie. Do tego wszystkiego są ergonomiczne i zapewniają komfort spawania. Dzięki nim oszczędzasz czas – zamiast jednego zlecenia wykonasz dwa.
Konstrukcja stołów spawalniczych
Stoły spawalnicze, które warto wybrać do swojego warsztatu, powinny być wykonane z dobrej jakościowo stali (najlepiej S355J2+N). Ich konstrukcja musi być wzmocniona krzyżowo żebrami. Wpływa to na ich stabilność – akcesoria te nie ulegają odkształceniu.
Kiedy decydujesz się na stół spawalniczy, zwróć uwagę na jego blat. Oczywiście powinien mieć regulowaną wysokość i zapewniać poziomą powierzchnię. Popularne stoły spawalnicze wyposażone są w podpory lub kółka z wysuwaną podporą.
Co warto wiedzieć o stali S355J2+N?
Już wiesz, że praktyczne stoły spawalnicze wykonane są z blachy stalowej S355J2+N. Jest to materiał, który nie został poddany obróbce cieplnej – ani hartowaniu, ani ozonowaniu. Te dodatkowe powłoki jedynie zwiększają cenę produktu, sprawiając, że są niczym innym, jak chwytem marketingowym.
Blacha stalowa w stołach spawalniczych przeznaczonych do warsztatu nie jest trawiona. Co to oznacza? Jej barwa nie jest ani jasna, ani jednolita. W przeciwnym razie odbijałaby łuk elektryczny podczas spawania, utrudniając tym samym pracę. Stoły spawalnicze nie powinny być malowane, ponieważ blat pokryty farbą utrudnia przewodzenie prądu.
Bezpieczne stoły spawalnicze
Kiedy wybierasz akcesoria do swojego warsztatu, miej na uwadze przede wszystkim dobro osób, które w nim pracują. Ważne jest, aby zabezpieczyć stół spawalniczy przed odpryskami. Jak już wspomniano, dodatkowe powłoki nie są tu dobrym rozwiązaniem. Co zatem robić? Przyda się preparat antyodpryskowy. Przeważnie możesz go zamówić razem ze stołami spawalniczymi.
Raz na jakiś czas pokryj stół spawalniczy mieszaniną oleju i benzyny ekstrakcyjnej – ochronisz jego powierzchnię.
Płaskie powierzchnie stołów spawalniczych
Stoły spawalnicze w warsztacie powinny mieć płaskie powierzchnie blatów. Dlaczego? Ponieważ zapewniają precyzję spawania. Idealnie płaski blat uzyskuje się po obróbce i spawaniu. Zanim powstanie stół spawalniczy, trzeba go dokładnie wymierzyć i zweryfikować jego parametry, co wymaga wiele zachodu.
Stoły spawalnicze o wielu zastosowaniach
Stoły spawalnicze możesz łączyć ze sobą w różnych kierunkach w zależności od tego, ile masz miejsca w warsztacie. Dzięki temu tak zorganizujesz przestrzeń roboczą, aby maksymalnie ją wykorzystać. Przy pomocy łącznika zmontujesz ze sobą kilka stołów, co nie wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo i efektywność pracy spawaczy.
Stoły spawalnicze mogą Ci także posłużyć za miejsce do przechowywania narzędzi spawalniczych. Wykorzystasz je również do obróbki drewna.
Postaraj się wybrać stoły spawalnicze z niezbędnymi akcesoriami w zestawie. Same blaty robocze to nie wszystko – aby dobrze spełniały swoje funkcje muszą mieć dodatkowe narzędzia. A wśród nich nie może zabraknąć między innymi łączników, kątomierzy i stoperów.