Lampy ogrodowe – jak rozświetlić ogród ?

Oświetlenie ogrodowe to zdecydowanie jeden z najważniejszych punktów ogrodu. Pozwala ono w idealny sposób upiększyć cały teren oraz służąc swoim blaskiem rodzinie i przyjaciołom podczas długich wieczornych spotkań. Wybór odpowiednich lamp ogrodowych to także okazja na stworzenie niepowtarzalnego klimatu. W tym artykule przedstawiamy różne zastosowanie oświetlenia ogrodowego oraz zamieszczamy kilka cennych porad, dzięki którym ogród staje się jeszcze piękniejszy.

 

Barwy światła

Obok funkcji dekoracyjnej, funkcja praktyczna to podstawowe zadanie, które muszą spełniać lampy ogrodowe. Dobierając odpowiednie światło, można podkreślić pewne elementy ogrodu oraz zapewnić komfortowe przebywanie tam ludziom. Dostępne są różne barwy światła tak jak w oświetleniu domowy. Lampy emitujące jasne, białe światło idealnie nadaje się na oświetlenie dużego obszaru. Taki wybór stworzy idealne warunki, aby wszystkie rośliny i krzewy były dobrze widoczne po zmroku. Da to piękny efekt i pozwala na podziwianie szczegółów kwiatów czy drzew nawet w nocy.

Jeśli chcemy oświetlić miejsca, w których planujemy dłuższe przebywanie — np. obok grilla, na ławce, czy obok altany warto wybrać światło o żółtej barwie. Jest bardziej urokliwe, a naukowcy niezbicie dowodzą, że taki kolor światła znacznie lepiej wpływa na ludzką psychikę.

 

Modele — jakie wybrać?

Lampy ogrodowe są dostępne w wielu opcjach i odmianach. Nie sposób je wymieniać, a za sprawą gustu można tylko podsuwać pewne rozwiązania — każdy bowiem hołduje innym zasadom i oczekuje czegoś innego od oświetlenia ogrodowego. Pierwszą kategorią są małe lampki o narzucających się w oczy kształtach. Z pewnością będą idealne do małych ogrodów lub tam, gdzie ważny jest efekt i minimalizm, a nie prezentacja akcesoriów ogrodowych. Kolejną grupą są małe stylowe lampy. Dobranie odpowiedniego koloru czy kształtu może znacząco wpłynąć na ogólny wizerunek ogrodu. To doskonałe narzędzie, aby zaskoczyć bliskich i przyjaciół nowym — starym ogrodem.

Latarnie ogrodowe to zdecydowanie najbardziej efektywna grupa. Są wysokie i stylizowane głównie na stare latarnie z ubiegłego wieku lub nowoczesne, designerskie konstrukcje z pięknego aluminium. Doskonale pasować będą do dużych ogrodów lub mniejszych powierzchni z alejkami. Ich niesamowity urok będzie idealnym dopełnieniem pięknego ogrodu.

 

Rynek oferuje bardzo duży wybór modeli oświetlenia ogrodowego.

Gdzie możemy dostać takie lampy ? Najtańszą opcją są supermarkety, które oferują specjalne działy w trakcie sezonu. Już za kilkanaście — kilkadziesiąt złotych można zaopatrzyć się w najprostsze modele. Kolejnym miejscem, które oferuje znacznie więcej, są specjalistyczne markety budowlane. To właśnie duże sieci mają najlepsze propozycje. Ogromny wybór, duża rozpiętość cenowa i dobra jakość umożliwiają zrobienie naprawdę udanych zakupów. Można tutaj spotkać standardowe rozwiązania lub modne w danym sezonie trendy. Jeśli oczekujemy czegoś więcej i chcemy otrzymać coś wyjątkowego, alternatywą mogą być specjalistyczne sklepy z oświetleniem ogrodowym. Ich liczba nie jest duża, a przeważnie w internecie znajdziemy najciekawsze z nich. Nie znajdziemy tam standardowych konstrukcji. Sklepy takie oferują designerskie produkty oraz lampy z naprawdę ciekawych materiałów w różnych konfiguracjach. Przykładem mogą być lampy kompozytowe odporne na rdzę lub pozłacana lampy w kształcie splecionych kilku węży, które idealnie będą pasowały do małej fontanny ogrodowej.

 

Lampy ogrodowe są niezwykle ważną częścią przydomowej zieleni. W znaczący sposób potrafią odmienić wizerunek ogrodu i zapewnić komfortowe korzystanie z niego po zmroku. Stworzenie wymarzonego miejsca, którego zazdroszczą nam znajomi i gdzie możemy przesiadywać w długie wieczory, z lampką wina jest proste i wymaga jedynie przemyślanych decyzji. Rynek oferuje wiele rozwiązań i proponuje wiele idealnych rozwiązań.

Więcej w sklepie: https://www.sklep.kaja.com.pl/lampy-ogrodowe-c-57_60.html

Dodaj komentarz