Ogrzewanie podłogowe – w jaki sposób wykończyć podłogę?

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem ze względu na swoją efektywność oraz estetykę, a dokładniej brak widocznych elementów systemu. Aby jednak działało bez zarzutu, warto zdawać sobie sprawę z jego specyfiki oraz zadbać o odpowiednie wykończenie podłóg w pomieszczeniach, w których się znajduje. Jakie materiały wybrać? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Czy możliwe jest wykończenie podłogi drewnem?

Wiele osób ceni sobie możliwość wykończenia podłogi drewnem. Nie da się ukryć, że ponadczasowy parkiet prezentuje się doskonale, a przy tym sprawia, że wnętrza są przytulne i ciepłe. Niestety, drewno nie najlepiej sprawdza się w przypadku ogrzewania podłogowego. Przede wszystkim charakteryzuje się słabą przepuszczalnością cieplną. Ogrzewanie może więc być mniej efektywne.

Poza tym, nawet najlepiej zabezpieczony parkiet nie jest odporny na działanie wilgoci oraz zmieniających się temperatur. W związku z tym drewniana podłoga może się rozszerzać, kruszyć, pękać, a na jej powierzchni pojawiać się pęknięcia oraz inne uszkodzenia. Czy oznacza to, że musimy zrezygnować z naturalnie wyglądającej podłogi? Na szczęście, niekoniecznie. Rozwiązaniem, które warto zastosować, są panele na ogrzewanie podłogowe.

Czym powinny charakteryzować się panele na ogrzewanie podłogowe?

Warto w tym miejscu nadmienić, że nie wszystkie panele sprawdzą się w przypadku nawierzchni z ogrzewaniem podłogowym. Co więcej, stosowane mogą zostać w znacznej mierze wyłącznie w przypadku ogrzewania wodnego. Elektryczne ogrzewanie podłogowe oznacza zbyt duże temperatury i ryzyko uszkodzenia paneli. Istnieje tylko niewielka grupa produktów, które mogą być stosowane w jego przypadku.

Jeśli jednak posiadamy wodne ogrzewanie podłogowe i chcemy wykończyć podłogę panelami, powinniśmy zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • grubość paneli – idealna grubość dla ogrzewania podłogowego, która chroni podłogę przed odkształceniami, to 8-9 mm;
  • klasa ścieralności – określana symbolem AC oraz wartością liczbową – im wyższa liczba, tym panele są bardziej odporne na ścieranie (w przypadku
  • paneli na ogrzewanie podłogowe
  • warto stawiać na klasę AC3 lub AC4);
  • klasa użyteczności – w tym przypadku warto wybierać pomiędzy panelami posiadającymi klasę użyteczności pomiędzy 31 a 32, a więc przeznaczonymi do użyteczności publicznej o małym lub średnim natężeniu (tylko takie panele będą odporne na działanie zmiennych temperatur przy ogrzewaniu podłogowym).

Warto również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób montowane są panele. W związku z emisją ciepła, lepiej nie wybierać modeli, które wymagają użycia kleju. Może on bowiem emitować szkodliwe dla naszego zdrowia opary.

Ważny jest także wybór odpowiedniego podkładu pod panele. Najlepiej w przypadku ogrzewania podłogowego sprawdza się cienka pianka poliuretanowa lub tektura falista połączona z folią.

Choć wiele osób wciąż uważa, że jedynym sposobem wykończenia podłogi z ogrzewaniem jest ceramika, tak naprawdę nie musimy decydować się na płytki w każdym pomieszczeniu. Szczególnie jeśli posiadamy wodne ogrzewanie podłogowe. Oferta paneli na ogrzewanie podłogowe jest bowiem obecnie szeroka i różnorodna. Każdy z nas może więc znaleźć rozwiązanie, które będzie spełniało wszystkie jego oczekiwania.

Dodaj komentarz