Powłoka hydroizolacyjna, czyli skuteczny sposób na obniżenie temperatury w budynku

W naszym klimacie mamy spore wahania temperatur. Coraz częściej możemy zaobserwować, że w czasie letnich miesięcy słońce operuje wyjątkowo mocno, a przy tym panują naprawdę wysokie temperatury.

Dlaczego nagrzewanie się budynków jest problemem?

Jest to dość męczące nie tylko gdy przebywamy na zewnątrz, ale również w wielu wnętrzach. Część budynków szybko i mocno się nagrzewa. Na szczęście, możemy skorzystać z nowoczesnych, skutecznych rozwiązań. Jednym z nich jest powłoka hydroizolacyjna na dach. Czym jest i jakie daje korzyści? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

O ile w budynkach mieszkalnych, poprzez zastosowanie rozwiązań z zakresu izolacji i wentylacji, nagrzewanie się wnętrz nie jest aż tak dotkliwym problemem (choć w czasem i tutaj, szczególnie w starym budownictwie, można poczuć się jak w „piekarniku”), o tyle w zakładach pracy, magazynach, halach, czy obiektach gospodarskich dochodzi do niego bardzo szybko.

Zwiększona temperatura stanowi wówczas poważny problem – przede wszystkim znacząco zmniejsza komfort, jak również efektywność działania osób, które przebywają w ich wnętrzu. Co więcej, może stanowić również zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia. Podobnie jest w przypadku zwierząt, które często przebywają w nagrzewających się budynkach.

To jednak nie wszystko. Wysoka temperatura może doprowadzić do uszkodzenia przechowywanych lub wytwarzanych produktów, które wymagają określonych warunków. Słowem – wysoka temperatura wewnątrz budynku oznacza straty. Warto więc im zapobiegać.

Czym jest powłoka hydroizolacyjna i jakie daje efekty?

Powłoka hydroizolacyjna to nowoczesny produkt o płynnej konsystencji, który może być nanoszony zarówno na dachy wykończone papą, blachą, jak i te betonowe. Najczęściej są to łatwe w aplikacji membrany poliuretanowe, które dają doskonałe efekty. Powłoki hydroizolacyjne są bowiem odporne na działanie wilgoci oraz odbijają nawet do 86% promieni słonecznych dzięki swoim właściwościom refleksyjnym. Są również bardzo trwałe – położona zgodnie z zaleceniami powłoka to ochrona na lata.

Dlaczego warto zastosować powłokę hydroizolacyjną?

Zastosowanie powłoki hydroizolacyjnej przynosi liczne korzyści. Przede wszystkim, jest to wspomniane już wyżej utrzymywanie komfortu cieplnego nawet przy wysokich temperaturach. W związku z tym możemy liczyć również na spore oszczędności – nie musimy bowiem instalować drogich i często nieefektywnych systemów klimatyzacyjnych lub pozwolimy sobie na zminimalizowanie ich użycia.

To jednak nie wszystko. Powłoka hydroizolacyjna to również zabezpieczenie dachu, które przedłuża jego trwałość o 10 lat. Jednocześnie dostarcza dodatkowych punktów w certyfikacji LEED oraz BREEAM. Co więcej, powłoka hydroizolacyjna to także praktyczne zalety, takie jak łatwość aplikacji czy brak konieczności opuszczania budynku podczas wykonywania prac.

Podsumowując, powłoka hydroizolacyjna to nowoczesne i praktyczne rozwiązanie, które przynosi szereg korzyści. Nie tylko pozwala na osiągnięcie mniejszej temperatury wewnątrz budynku w czasie ciepłych, letnich dni, ale również przyczynia się do przedłużenia trwałości dachu. Nie dziwi więc fakt, że jest to coraz częściej wykorzystywany produkt.

Dodaj komentarz