Przygotuj ściany na malowanie z gruntem głęboko penetrującym

Malowanie ścian, kładzenie tapet czy gruntowanie tylko z pozoru wydaje się łatwe. Niepoprawne przygotowanie powierzchni może skutkować napowietrzeniem się farby i powstawaniem pęcherzyków, puchnięciem i odstawaniem tapety lub pojawianiem się zacieków. Dlatego należy dobrać odpowiedni grunt przed rozpoczęciem finalnych prac związanych z ozdabianiem ścian. Kiedy zatem przyda się grunt głęboko penetrujący?

Dlaczego należy gruntować ściany?

Przede wszystkim nie można się spieszyć. Ci, którzy myślą, że gruntowanie nie jest potrzebne, mogą się niemiło rozczarować widząc efekt końcowy swojej pracy. Niezagruntowana ściana potrafi być bardzo chłonna i pyląca. Wszelkie nierówności wyjdą podczas malowania czy kładzenia tapety. Grunt zmniejsza właściwości chłonne ściany, bez niego malowana powierzchnia może „spijać” zbyt dużo produktu, przez co pojawią się zacieki. Osoby, które dopiero będą wprowadzać się do nowego mieszkania, muszą przeprowadzić gruntowanie. Nowe tynki są najbardziej pylące i chłonne. W pomieszczeniach, które mają za sobą już kilka remontów, pominięcie gruntu mogłoby się udać, ale nie warto ryzykować.

Dlaczego warto wybrać grunt głęboko penetrujący?

Ten rodzaj gruntu sprawdzi się nie tylko jako podkład pod malowanie czy tapetowanie. Jeśli remont ma większy zakres, niż tylko zmiana koloru ścian, to można wykorzystać go także do gruntowania podłoży pod płyty cementowe, gipsowe, karton-gips, beton czy gazobeton. Dodatkowo jego zaletą jest to, że bardzo dobrze wyrównuje podłoże i zmniejsza chłonność powierzchni, które są bardzo porowate. Zdecydowanie zwiększa też przyczepność ścian. Grunt głęboko penetrujący wykazuje również odporność na dużą wilgoć, zatem warto wykorzystać go w łazienkach czy kuchni.

Gruntowanie – przygotowanie podłoża i aplikacja

To, co należy zrobić ze ścianą czy innym podłożem, to odtłuszczenie i pozbycie się kurzu i pyłu. Następnie grunt głęboko penetrujący trzeba rozcieńczyć z wodą. Odpowiednie proporcje znajdują się na opakowaniu i są zależne od producenta. Gdy roztwór jest już gotowy, można nakładać go na ścianę wałkiem lub pędzlem. Ważne, aby warstwa była równomierna. Jeśli w planach jest gruntowanie kilkukrotne, to następne warstwy powinny być zaaplikowane w odstępie 3-4 godzin. Wyjątkiem są tu płyty karton-gips, które są bardzo chłonne. W ich przypadku stosuje się gruntowanie mokre na mokre. Rekomendowane są co najmniej 2 warstwy. Pierwsza warstwa musi być rozcieńczona, natomiast kolejne już nie.

Grunt głęboko penetrujący ma datę ważności i należy zużyć go w ciągu 12 miesięcy od daty produkcji. Warto zatem w sklepie zwrócić na to uwagę. Jeżeli cały roztwór w trakcie remontu nie zostanie zużyty, to trzeba przechowywać produkt tylko w oryginalnym opakowaniu. Pomieszczenie, w którym zostawimy pudełko z gruntem, powinno zachować temperaturę pokojową i być suche.

Podsumowując, grunt zapewni nam dobrą przyczepność farby, tapety czy płyt ceramicznych, zmniejszy chłonność powierzchni i wzmocni podłoże, dlatego dobrym wyborem będzie poświęcenie więcej czasu na odpowiednie przygotowanie ścian.

Dodaj komentarz