Stal nierdzewna i żaroodporna – właściwości, wykorzystanie i zalety

Stal nierdzewna posiada ferrytyczną strukturę, która jest odporna na działanie warunków atmosferycznych oraz wpływ substancji chemicznych o niskich stężeniach.

Stal nierdzewna wykorzystywana jest w przeróżnych sektorach gospodarki: przemysł chemiczny, budownictwo, przemysł spożywczy i wiele innych. Niezmiennie utrzymuje swoje właściwości, gdy jest stale zanurzona pod wodą, alkoholem, chlorkiem wapnia, tłuszczem lub kwasem azotowym. Ponadto nie szkodzą jej substancje takie jak: aceton, benzen, glikol, gliceryna, moczniki i kleje. Właściwości stali nierdzewnej są bardzo rozbudowane, dlatego też jest bardzo często wykorzystywana w przeróżnych gałęziach przemysłu i budownictwa.

Stal nierdzewna – wykorzystanie

Ze stali nierdzewnej produkowane są różnego rodzaju taśmy nierdzewne np. taśmy sprężynowe. Przy ich użyciu wykonuje się sprawne i trwałe mocowania potrzebne podczas licznych prac budowlanych i remontowych. Taśmy sprężynowe sprawdzają się również w energetyce, telekomunikacji, transporcie, przemyśle chemicznym, medycznym i spożywczym.

Stal nierdzewna używana jest do wytwarzania przeróżnych wyrobów hutniczych np. blach, rur (rury duplex), kątowników. Blachy nierdzewne najczęściej wykorzystywane są do produkcji połaci dachowych. Rury duplex odznaczają się wysoką wytrzymałością na rozciąganie, dlatego są pomocne w przeróżnych pracach budowlanych. Sprawdzają się w miejscach, które nie są narażone na wysokie temperatury (rury duplex tracą swoją plastyczność przy bardzo wysokiej temperaturze).

Stal nierdzewną można zauważyć praktycznie w każdym domu, za jej pomocą powstają dachy, balustrady, ruchome schody, kabiny windy, kabiny prysznicowe, meble kuchenne i łazienkowe, profile okien i drzwi, a także liczne elementy dekoracyjne.

Stal żaroodporna – wykorzystanie

Stal żaroodporna ma liczne zastosowanie w  szczególnie trudnych warunkach otoczenia. Największą zaletą stali żaroodpornej jest jej wysoka odporność na działanie gazów utleniających w wysokich temperaturach ponad 550 stopni Celsjusza. Wysokiej jakości stal żaroodporna nie traci swoich właściwości nawet w bardzo wysokich temperaturach do 1000 stopni Celsjusza. Tak cenna zaleta stali żaroodpornej pozwala ją wykorzystywać w przeróżnych dziedzinach, w szczególności tam gdzie inne materiały nie mogą być stosowane.

Stal żaroodporna osiąga swoje właściwości za pomocą dodania do blachy stopów stali chromu, wolframu, molibdenu i niklu. W wielu przypadkach stal żaroodporna jest klasyfikowana do stali nierdzewnej. Stal żaroodporna jest materiałem trwałym i odpornym na rozciąganie, a także wytrzymałym w na działanie atmosfer nawęglających, azotujących i węgloazotujących.

Stal żaroodporna głównie wykorzystywana jest do produkcji rur nośnych, rur kotłowych, pieców przemysłowych i kotłów parowych. Bardzo mocno powiązana jest ze stalą żarowytrzymałą i podobnie, jak elementy z niej wytworzone może być używana w bardzo wysokich temperaturach otoczenia. Rury kołowe ze stali nierdzewnej idealnie sprawdzają się przy dużym obciążeniu oraz przy wysokim ciśnieniu i temperaturze. Wykorzystywane są do budowy kotłów, pieców, przegrzewaczy pary, przewodów parowych oraz innych urządzeń grzewczych.

Dodaj komentarz