Węże prysznicowe – jak wybrać najlepsze?

Węże prysznicowe inaczej nazywane są również wężami natryskowymi. Z pozoru może się wydawać, że jest to niezbyt ważny element wyposażenia kabiny prysznicowej, ale bez węża nie byłoby możliwości użytkowania natrysku. Obecnie węże produkowane są z metalu, bądź z tworzyw sztucznych i mogą występować w różnych długościach, ale zdecydowanie najczęściej znajdziemy modele w rozmiarach 1500 mm oraz 1700 mm. Jak zatem dobrze wybrać węże prysznicowe?

Dlaczego wąż natryskowy tak szybko się zużywa?

Pomimo tego, że węże prysznicowe są elementami niewielkimi i niepozornymi, to są one jednakże bardziej narażone na eksploatację, niż inne elementy które wchodzą w skład armatury łazienkowej. To właśnie wąż najczęściej ulega urazom mechanicznym, ponieważ wystarczy że troszkę mocniej pociągniemy za słuchawkę, a już możemy go naderwać. To właśnie na nim negatywnie odbijają się również wszystkie zmiany ciśnienia wody, często nawet kilka razy podczas jednego korzystania z prysznica. Czasem wąż może po prostu zostać niewłaściwie dobrany. Jeżeli wybierzemy za długi model, to wówczas podczas użytkowania będzie on ulegał skręceniu, czy też popląta się, przez co powstaną utrudnienia w przepływie wody, co zwiększy jej ciśnienie i w konsekwencji dojdzie do zniszczenia węża.

Jak dobrze wybrać węże prysznicowe?

Jeżeli zależy nam na tym, aby wybrać jak najlepsze węże prysznicowe, to warto wiedzieć, że bardzo ważne są wszelkie dodatkowe funkcje i właściwości, których nie zobaczymy na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim powinniśmy wybrać produkty, które wyposażone są w system antyskręt, który ma za zadanie zapobiegać zaplątaniu węża w trakcie jego eksploatacji, dzięki czemu komfort użytkowania jest zdecydowanie większy. Ponadto wąż powinien mieć również odpowiednie zabezpieczenie przed załamaniem, jak i musi być łatwy w utrzymaniu czystości i zabezpieczony przed ryzykiem zarysowania akrylowych powierzchni armatury łazienkowej.

Wąż z PCV czy w oplocie metalowym?

Jeżeli wybieramy węże łazienkowe, to bardzo ważnym kryterium wyboru jest materiał, z którego są one zrobione. Zdecydowanie najczęściej spotykane są modele zrobione z wysoko wytrzymałych tworzyw sztucznych z metalowym pancerzem, czy też z obudową, która imituje metaliczną powierzchnię. W tym drugim wypadku będziemy mieli do czynienia z wężami z PCV, które mogą zostać pomalowane praktycznie na każdy kolor i ponadto bardzo często mają wzmocnienie ze splecionych włókien. Tymczasem, wężem w oplocie metalowym są niezwykle odporne na duże ciśnienie wody, jak również na wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

Dodaj komentarz